Stacje benzynowe

Monitoring stacji benzynowej powinien spełniać wymagania pozwalające na ochronę obiektu przed konkretnymi przypadkami, inwestor na etapie budowy musi zadbać o zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników, a także o ochronę mienia. Do najczęstszych zagrożeń zalicza się kradzież paliwa z dystrybutora, czyli tankowanie bez zapłaty należności, kradzież towaru z budynku/sklepu stacji, napad mający na celu obrabowanie kasy oraz akty wandalizmu.
Przy projektowaniu monitoringu dla stacji benzynowej należy sprecyzować obszary, które będą pod nadzorem kamer.

W tym przypadku będą to:

Jednym z celów monitoringu jest rejestrowanie i identyfikacja numerów rejestracyjnych pojazdów podjeżdżających pod dystrybutory z paliwem. W tym przypadku wystarczają zazwyczaj standardowe kamery o wysokiej rozdzielczości, pod warunkiem, że jedna kamera obserwuje jeden samochód.
Profesjonalnie umieszczona kamera przy wejściu do budynku obserwuje osobę pozwalając na jej identyfikację. W sytuacji gdy drzwi obserwowane są od wewnątrz spotykamy się ze zjawiskiem prześwietlenia sylwetki. Niezbędny staje się wówczas montaż kamer wyposażonych w cyfrową obróbkę obrazu z funkcją WDR z szerokim zakresem dynamiki obrazu.

Przy obserwacji kas stosuje się kamery o najwyższej jakości, a wyjątkowo polecanym rozwiązaniem jest integracja systemu monitoringu z systemem kas fiskalnych POS. Dzięki temu możemy prowadzić wizualny nadzór nad operacjami przeprowadzanymi przez kasjerów, a zastosowanie kamer wysokiej rozdzielczości pozwala rozróżniać przyjmowane banknoty.

W przypadku myjni należy pamiętać o stosowanych tam środkach chemicznych i montować kamery kopułkowe w szczelnych wandaloodpornych obudowach.
Należy także zwrócić uwagę na zagrożenie napadami. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom stacji jako dodatkowy środek zabezpieczeń stosuje się system alarmowy zintegrowany z agencją ochrony.

Przykładowy schemat rozwiązania dla stacji benzynowej